W kwestii remontu, prac wykończeniowych czy aranżacji mała kuchnia wcale nie musi nas ograniczać. Możemy stworzyć funkcjonalne, stylowe bądź nowoczesne wnętrze pomimo ograniczonej przestrzeni. Rozwiązaniem są tutaj meble na wymiar. Szafki dokładnie dopasowane do wszelkich skosów, wnęk, uskoków na ścianach i sufitach i innych elementów pomieszczenia pozwalają na optymalne wypełnienie pomieszczenia, przy zachowaniu nienagannych walorów estetycznych. Co więcej, domownicy będą mogli swobodnie korzystać z dostępnego wyposażenia.
Mała kuchnia? Rozwiązaniem zabudowa na wymiar!
Urządzanie małej kuchni jest sztuką kompromisu. Zamiast szafek podblatowych wyposażonych w półki warto zdecydować się na meble z szufladami bądź w systemie cargo. W ten sposób stworzymy wygodne miejsce do przechowywania produktów, zapasów czy akcesoriów kuchennych. Zadbamy o doskonały porządek i maksymalne wykorzystanie kubatury. Jednolita powierzchnia frontu mocowanego do koszy typu cargo nie będzie dzielić, a tym samym pomniejszać optycznie zabudowy. Minimalizm w małej kuchni to podstawa, jeśli chcemy jej dodać wizualnie przestrzeni. Szafki wiszące najlepiej poprowadzić do samego sufitu. Zbyt niski sufit „podwyższą” wertykalne linie szczelin między frontami szafek z wysokimi frontami otwieranymi na bok. Duży głęboki stół zastąpmy blatem wysuwanym jak szufladę, który idealnie sprawdzi się jako dodatkowa przestrzeń robocza. W ten sposób zachowamy więcej przestrzeni do poruszania się i wykonywania codziennych obowiązków domowych. A jeżeli w pomieszczeniu znajduje się okno, potraktujemy parapet jako przedłużenie blatu. To rozwiązanie nie obciąży wizualnie wnętrza. Aranżacja małej kuchni, gdy optyczne jej powiększenie jest nie mniej ważne niż jej funkcjonalność, polega przede wszystkim na dobraniu odpowiedniej kolorystyki wszelkich elementów tworzących pomieszczenie.
Kuchnię o niewielkiej przestrzeni optycznie powiększy odpowiednio dobrana paleta barw.
Postawmy na jasne odcienie, a zwłaszcza biele, jasne szarości, pastele i beże. Płaskie białe fronty w wysokim połysku to opcja z największym potencjałem uzyskania efektu przestronności i lekkości – wprowadza do wnętrza więcej światła spotęgowanego „lustrzanymi” odbiciami. Jeśli dodatkowo zastosujemy posadzki, okładziny ścienne, blaty i uchwyty w jasnych kolorach, wzmocnimy efekt przestrzenny. Niebagatelną rolę odgrywa zastosowanie połysku na blatach (granity, konglomeraty kwarcowe, spieki kwarcowe) oraz na okładzinę między blatem a szafkami wiszącymi (szkło lakierowane). Warto również rozważyć kolorystyczny dobór AGD, aby uzyskać jednolitość i harmonię całości kompozycji: oprócz zlewozmywaka z baterią będzie to płyta grzewcza, front piekarnika, mikrofali oraz lodówka wolnostojąca.