Kuchnia to bez wątpienia ulubione miejsce wszystkich domowników. To tutaj przyrządzamy posiłki i często wspólnie je spożywamy. Nic więc dziwnego, że szczególną uwagę przywiązujemy do wystroju i aranżacji wnętrza. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe w użytkowaniu, a także stylowo wykończone zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Niestety często zdarza się, że projekt kuchni nie spełnia zasad ergonomii, co skutkuje ograniczoną przestrzenią roboczą i brakiem dostępu do naturalnego światła.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu kuchni jest niewłaściwe oświetlenie. Ciąg roboczy zlokalizowany pod oknem to najlepsze wyjście, ale po zmroku i tak musimy wspomóc się światłem sztucznym. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie ledowe – energooszczędne i zapewniające imponującą żywotność. Doświetlenie całej przestrzeni kuchni oraz poszczególnych jej sektorów diodami LED usprawnia korzystanie z niej oraz zapewnia znakomitą widoczność podczas gotowania.
Sprzęt AGD, a więc płyta grzewcza, piekarnik, lodówka czy zmywarka potrzebują stałego dostępu do zasilania sieciowego. Projektowanie kuchni powinno więc uwzględniać układ instalacji elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie kilku gniazdek elektrycznych na ścianie nad powierzchnią blatu, bądź umieszczenie ich w samym blacie za pomocą gniazd typu Flexi-Port, które to rozwiązanie stosowane jest najczęściej na wyspie. Dzięki przewidzeniu dużej ilości gniazdek czajnik elektryczny, mikser, toster czy ekspres do kawy mogą działać jednocześnie, bez ich przepinania, a Ty nie musisz przerywać procesu przygotowywania posiłku.
Czy wiesz, że zasada kuchennej ergonomii bazuje na tzw. trójkącie roboczym? Jego wierzchołkami są trzy najważniejsze urządzenia: lodówka, zlewozmywak oraz płyta grzewcza. Bez względu na rodzaj posiłku, zwykle zaczynamy od wypakowania produktów. Następnie myjemy je, dokonujemy obróbki mechanicznej, a na końcu gotujemy, pieczemy lub smażymy. Tak zaplanowana przestrzeń ma za zadanie usprawnić cały proces przygotowania jedzenia.
Często popełnianym błędem podczas projektowania kuchni jest niewykorzystanie powierzchni nad górnymi półkami. To tutaj zwykle zbiera się kurz, a przecież to idealna przestrzeń do zamontowania dodatkowego rzędu szafek. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania rzadziej używanych sprzętów kuchennych czy akcesoriów.