Uchwyty do szafek kuchennych mają znaczenie nie tylko funkcjonalne, ale także wizualne. Potrafią nadać wnętrzu elegancji, nowoczesnego wykończenia czy skandynawskiej estetyki. Niepowtarzalne detale stanowią efektowne dopełnienie każdej aranżacji kuchni. Powinny harmonijnie komponować się ze stylem mebli. Wybór oraz ilość modeli jest tak ogromna, że potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jaki rodzaj uchwytów wybrać, aby cieszyć się gustownym i niebanalnym wystrojem kuchni?
Uchwyty i gałki meblowe – na co zwrócić uwagę?
To odpowiedni dobór kształtu, wielkości i koloru uchwytu w znacznej mierze determinuje styl kuchni. Dobrym pomysłem jest wykonanie wizualizacji komputerowych, które wskażą, jak w danym projekcie będą prezentowały się wybrane modele na danym froncie. Każdy z systemów ma swoje plusy i minusy. Oznacza to, że dla wielu użytkowników praktyczność danego rozwiązania nie idzie w parze z ich upodobaniami estetycznymi. Idealnie dobrane uchwyty to takie, które swoim kształtem i rozmiarem współgrają z wielkością frontu oraz materiałem, z którego zostały wykonane.
- Ogromną popularnością cieszą się modele relingowe ze względu na swoją prostotę oraz bogaty wybór zróżnicowanych długości. Można je zamontować pionowo oraz poziomo. Występują w wielu trakcyjnych odcieniach, spośród których na szczególną uwagę zasługują uchwyty w satynie, kolorze antycznej miedzi czy chromie.
- W przypadku uchwytów krawędziowych nie musimy martwić się, że zdominują nawet najmniejszą kuchnię. Można je dopasować do każdej niestandardowej długości szafki. Są dyskretne, stonowane, a jednocześnie eleganckie. Choć nie rzucają się w oczy, doskonale podkreślają linearność zabudowy meblowej.
- Oprócz uchwytów dokręcanych dużą popularnością cieszą się również systemy umożliwiające otwieranie frontów szafek i szuflad bez użycia dodatkowych elementów mocowanych do ich powierzchni. Ma to szczególne znaczenie dla klientów preferujących proste formy i estetykę minimalistyczną. Należy jednak pamiętać, że w przypadku systemów „bezuchwytowych” zachodzi konieczność dotyku frontu palcami, co naraża je na zabrudzenia, a także niepożądane dla płyt meblowych działanie wody.
- W uchwytach frezowanych stosuje się frezowania podłużnego zagłębienia na całej długości krawędzi frontu. Natomiast listwy „korytkowe”, montowane najczęściej tuż pod blatem kuchennym, dają bardziej stabilny i wygodny chwyt za front. Stanowią w szafce element nieruchomy, dlatego należy na nie przeznaczyć część kubatury.
Simo – szeroki wybór uchwytów
W bogatej kolekcji firmy Simo znajdziesz aż kilkadziesiąt różnych wzorów uchwytów do mebli kuchennych, a w tym metalowe, drewniane oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Oferujemy zarówno modele dokręcane, jak i wpuszczane. Produkty pochodzą od znanych i cenionych w branży marek, takich jak: Gamet, Schwinn i Schachermayer.
Wszystkim miłośnikom stylu minimalistycznego polecamy uchwyty frezowane na krawędziach – w płycie fornirowanej oraz lakierowanej. Jeśli takie rozwiązanie to nadal zbyt wiele – możesz całkowicie uniknąć wszelkiego rodzaju uchwytu. Postaw na mechanizmy Tip-On firmy Blum, które pozwalają na otwieranie frontów na docisk.
Zastosowanie mechanizmu Tip-On sprawia, że front szafki lub szuflada uchyla się na tyle, że można ją uchwycić i otworzyć element do końca. Otwieranie mocno obciążonej szuflady dodatkowo wspomagane jest przez system elektrycznego wspomagania np. Servo-Drive. Należy pamiętać, że zamknięcie drzwiczek lub szuflady działających na Tip-On wymaga ich dociśnięcia.